Cellulit lipidowy – co go powoduje?

Zabiegów na cellulit jest kilka, ale żaden z nich nie jest bardzo skuteczny. Cellulit lipidowy jest spowodowany nagromadzeniem złogów tłuszczowych i żaden pojedynczy zabieg nie jest w stanie go całkowicie wyeliminować. Na szczęście krioterapia ma kilka zalet. Może zmniejszyć widoczność małych kieszeni tłuszczu i jest bezpieczny. Procedura polega na wstrzyknięciu kofeiny, hormonów, enzymów i ekstraktów ziołowych w dotknięty obszar. Praktycy stosują różne kombinacje tych składników i nie ma badań naukowych potwierdzających skuteczność leczenia. Istnieją skutki uboczne, w tym tkliwe grudki pod skórą, infekcje i reakcje alergiczne.

Cellulit krążeniowy

Za powstawanie cellulitu odpowiadają komórki lipidowe, które nie są usuwane z tkanek organizmu. Ten rodzaj cellulitu to forma przebarwień skóry znana jako „cellulit”. Istnieje kilka sposobów leczenia, w tym ćwiczenia i zmiany diety. Jeśli nie masz pewności, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. W tym artykule omówiono również różne rodzaje cellulitu.

Ciało ludzkie składa się w 60 procentach z wody, więc odwodnienie powoduje gromadzenie się toksyn w komórkach tłuszczowych. Cellulit wygląda jak twarożek z powodu tego toksycznego nagromadzenia. Niestrawione cząsteczki pokarmu mogą przedostać się do ciasnych połączeń komórek, tworząc bardzo stresujące środowisko dla twojego ciała. Te toksyny zostaną uwięzione w kieszeniach komórkowych, gdzie pozostaną w środowisku izolacyjnym.

Ponieważ komórki tłuszczowe są otoczone warstwą tkanki łącznej, tkanki łączne między warstwami skóry i tkanką pod nią są zaburzone. Rezultatem jest zmniejszony dopływ krwi i upośledzony układ naczyń włosowatych. Te czynniki, w połączeniu z brakiem ruchu i obcisłym ubraniem, są receptą na cellulit. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najczęstszych przyczyn i metod leczenia cellulitu.

Leczenie obrzękowego cellulitu nie jest tak proste jak zmiana diety. W tym przypadku drenaż limfatyczny i ćwiczenia pomagają zwiększyć przepływ krwi do skóry. Kilka innych czynników przyczynia się do zatrzymywania płynów w tkankach tłuszczowych. Słabe krążenie i słabe ćwiczenia mogą również powodować zatrzymanie płynów, a płyn ten może gromadzić się i zakłócać ruch limfy.

Leczenie laserowe to kolejny sposób leczenia cellulitu indukowanego lipidami. Terapia laserowa może pomóc w zmniejszeniu wyglądu cellulitu. Leczenie laserowe może celować w komórki tłuszczowe i poprawiać krążenie krwi. Zabieg ten jest stosunkowo drogi, a wyniki nie są spójne. Laseroterapia jest opcją dla osób z umiarkowanym lub ciężkim cellulitem. Zabieg jest skuteczny na małych obszarach skóry, ale wyniki są nieprzewidywalne. Dzięki zmianie diety i ćwiczeniom redukcja cellulitu może prowadzić do lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Genetyka

Badanie wariantów genetycznych w komórkach związanych z powstawaniem cellulitu wykazało, że istnieje kilka polimorfizmów, które są związane z występowaniem stanu skóry. Docelowe polimorfizmy zostały wybrane na podstawie dowodów na ich potencjalną funkcję i potwierdzonej częstości alleli. Nasilenie cellulitu oceniono za pomocą skali Nurnbergera-Mullera, a rozkład genotypu wykazał istotny związek z ryzykiem cellulitu. Ponadto rzadki allel T wiązał się ze zmniejszonym ryzykiem cellulitu. Wyniki te sugerują, że tworzenie cellulitu lipidowego może być związane z ekspresją dwóch genów: HIF1A i ACE.

Jednak nawet jeśli masz dobre geny, zły styl życia może nadal prowadzić do pojawienia się cellulitu. Wiadomo, że następujące czynniki zwiększają ryzyko rozwoju cellulitu: genetyka, wydolność krążenia i dystrybucja tłuszczu. Chociaż genetyka odgrywa ważną rolę w rozwoju cellulitu, może również prowadzić do pogorszenia stanu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na uniknięcie rozwoju cellulitu i kontrolowanie go.

Siedzący tryb życia, wysokie spożycie soli oraz brak aktywności fizycznej są również związane z rozwojem cellulitu. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna powodują osłabienie warstwy mięśniowej naczyń krwionośnych i wtórne niedotlenienie tkanki tłuszczowej. Ponadto spożywanie alkoholu stymuluje lipogenezę oraz przyczynia się do odwodnienia i nadmiernego odkładania tłuszczu. Aby uniknąć takich czynników, ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia.

Niektóre kobiety są predysponowane do rozwoju cellulitu ze względu na ich geny. Hormony wpływające na metabolizm lipidów, poziomy hormonów i magazynowanie tłuszczu są również determinowane przez czynniki genetyczne. Istnieje około 34 genów związanych z produkcją kolagenu, który wpływa na wygląd skóry. Tkanka łączna jest głównym czynnikiem pojawiania się cellulitu, ponieważ przylega ona do skóry do mięśni, po czym następuje pierwsza warstwa tłuszczu. Ta tkanka łączna nadaje skórze jej strukturę i elastyczność.

Polimorfizm genu HIF1A* zmniejsza ryzyko powstawania cellulitu o 40 procent. Ten polimorfizm chroni również przed cukrzycą typu 1 i typu 2. Jednak genetyka może cię chronić tylko tak długo. Musisz także podjąć działania, aby zminimalizować powstawanie cellulitu. Jeśli jesteś podatny na cellulit, być może nadszedł czas, aby rozważyć bardziej aktywny tryb życia i dietę bogatą w tłuszcze nasycone.

Hormony

Chociaż nie jest jasne, co dokładnie powoduje cellulit, pewną rolę mogą odgrywać hormony. Estrogen to jeden z hormonów, który wpływa na produkcję kolagenu w organizmie, czyniąc go mniej dostępnym do naprawy skóry. W rezultacie tkanki tłuszczowe stają się „napełnione”, co skutkuje pojawieniem się skórki pomarańczowej. Zmiany hormonalne podczas ciąży i menopauzy również obniżają poziom estrogenów, sprawiając, że skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, co przyczynia się do pojawienia się cellulitu.

Na szczęście stan jest uleczalny. Chociaż nie ma lekarstwa na cellulit, zastąpienie spadającego poziomu hormonu może pomóc w pozbyciu się guzków i wgłębień. Istnieje wiele zabiegów i produktów, które twierdzą, że eliminują cellulit, a jednym z nich jest leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej i lipidowej. Jeśli jednak spróbowałeś wszystkiego innego, być może już byłeś rozczarowany.

Inna opcja leczenia obejmuje wstrzykiwanie środków biologicznych, takich jak fosfatydylocholina, do dotkniętych obszarów. Środki biologiczne, takie jak fosfatydylocholina, pomagają zredukować cellulit poprzez promowanie miejscowej lipolizy. Niestety, nie ma solidnych dowodów na poparcie skuteczności leczenia cellulitu w postaci wstrzyknięć. W przeciwieństwie do tego, niektórzy pacjenci zgłaszają poprawę wyglądu cellulitu po leczeniu hormonalnym, podczas gdy placebo nie ma wpływu na ogólny stan.

Uważa się, że zmiany hormonalne związane z menopauzą odgrywają kluczową rolę w powstawaniu cellulitu. Podczas gdy estrogeny odgrywają ważną rolę w regulacji syntezy tłuszczu, estrogeny odpowiadają za układanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo podwyższony poziom estrogenu i progesteronu może sprzyjać cellulitowi. Zmiany poziomu estrogenów w okresie menopauzy są również związane ze wzrostem hormonu prolaktyny, który powoduje, że tkanka tłuszczowa zatrzymuje więcej wody niż powinna. Dzięki temu cellulit stanie się znacznie bardziej widoczny.

Dieta bogata w pełnowartościową żywność z wystarczającą ilością białka to najlepszy sposób na redukcję cellulitu. Unikaj także cukru, konserwantów i dodawanego sodu. Jajka i owoce morza są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i są dobre w redukcji cellulitu. Choroby tarczycy są również możliwą przyczyną nadmiernego cellulitu. Hormony tarczycy pomagają regulować metabolizm, więc zajęcie się podstawową przyczyną będzie najlepszym sposobem na pozbycie się cellulitu na dobre.

Styl życia

Rozwój cellulitu jest związany z hormonami, zwłaszcza estrogenem. Jako kobieta twoje ciało jest bardziej podatne na odkładanie się tłuszczu niż ciało mężczyzny. Ponadto kobiety mają inny układ tkanki łącznej między mięśniami a skórą niż mężczyźni. Ciało mężczyzny ma zazwyczaj więcej takich pasm w kierunku pionowym, podczas gdy ciało kobiety ma ich więcej w układzie poprzecznym. Te różnice są odpowiedzialne za skłonność kobiety do rozwoju cellulitu.

Badania wykazały, że otyłość i nadmiar tłuszczów w diecie są istotnymi czynnikami przyspieszającymi cellulit. Nadmierne spożycie soli, cukru i konserwantów wiąże się z licznymi zaburzeniami metabolicznymi, w tym cellulitem. Podobną rolę pełni siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej osłabia warstwę mięśniową naczyń krwionośnych, co skutkuje wtórnym niedotlenieniem tkanki tłuszczowej. Spożywanie alkoholu wiąże się również z cellulitem, ponieważ stymuluje lipogenezę.

Brak ruchu i otyłość są również czynnikami rozwoju cellulitu. Oprócz przyrostu masy ciała cellulit wiąże się również z odwodnieniem, co wpływa na układ krążenia oraz zdolność organizmu do rozbijania i eliminowania tkanki tłuszczowej. Kobiety o jaśniejszej skórze częściej rozwijają cellulit niż mężczyźni. Na szczęście istnieje kilka zmian w stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu cellulitu i powstrzymaniu go.

Pierwszym krokiem w leczeniu cellulitu jest zmiana stylu życia. Podczas gdy niektóre zabiegi antycellulitowe skupiają się na określonych obszarach, inne skupiają się na podejściu holistycznym. Aby uzyskać widoczne efekty, niezbędne jest połączenie zabiegów salonowych i produktów do pielęgnacji domowej. Najlepsze wyniki można osiągnąć, jeśli jednocześnie zajmiesz się czynnikami sprawczymi. Przyjęcie holistycznego podejścia może zapewnić najlepsze rezultaty, ale poszczególne zabiegi są skuteczne tylko przez krótki czas.

Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć cellulit poprzez zmniejszenie ilości produkowanego estrogenu. Podczas gdy estrogen sprzyja magazynowaniu tłuszczu, hamuje również jego mobilizację do produkcji energii i jej dystrybucję w całym ciele. Ponadto produkcja hormonu epinefryny może zwiększyć tempo mobilizacji tkanki tłuszczowej i zredukować cellulit. Dlatego zmiany stylu życia i diety mają kluczowe znaczenie dla redukcji cellulitu.