Dlaczego kobiety częściej mają cellulit?

Gdybyś spytał kobietę, z jakiego powodu ma cellulit, prawdopodobnie dostaniesz odpowiedź „ponieważ jestem kobietą”. To stwierdzenie byłoby zabawne, gdyby była w nim jakaś prawda. Jest to jednak fakt, który często jest zamiatany pod dywan. Cellulit nie dotyczy wyłącznie kobiet, ale dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Mężczyźni nie są odporni na cellulit, po prostu mają go mniej niż kobiety.

Dzieje się tak, że w chwilach stresu w naszym życiu hormony kobiece są wyrzucane, tak jak w jajnikach. To powoduje, że w naszym ciele zachodzi proces, który powoduje szybkie namnażanie się komórek tłuszczowych. Gdy mamy więcej komórek tłuszczowych niż to konieczne, zaczynamy je przechowywać w obszarach takich jak pośladki, uda i biodra. To powoduje, że na tych obszarach pojawia się cellulit.

Innym czynnikiem, który uważa się, że przyczynia się do tego, dlaczego niektóre kobiety mają cellulit, jest brak kolagenu w skórze. To sprawia, że tkanki łączne w naszej skórze stają się cieńsze. To przerzedzenie ułatwia również tłuszczowi zgromadzonemu w naszych tkankach przyczepienie się do tkanki łącznej. Sprawia to wrażenie nierównej tekstury skóry.

Jako społeczeństwo szybko krytykujemy innych za ich wygląd fizyczny

Ale rzadko poświęcamy czas na przyjrzenie się własnej skórze. Dużym błędem jest nie dbanie o skórę i pozbycie się wszystkich toksyn, które się w niej gromadzą. Wielu pracowników służby zdrowia uważa, że nasza współczesna dieta składa się ze zbyt dużej ilości niezdrowych tłuszczów nasyconych i braku ruchu. Powoduje to, że tkanka łączna w naszej skórze staje się cienka, co z kolei powoduje powstawanie cellulitu.

Dlaczego to się dzieje?

Prawda jest taka, że ​​nie jesteśmy do końca pewni. Jednym z najczęstszych powodów, które naukowcy byli w stanie znaleźć, jest to, że kobiety mają większe złogi tłuszczu pod skórą niż mężczyźni. Cellulit na nogach, pośladkach, ramionach i biodrach częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyna tego jest wciąż niejasna, chociaż panuje powszechne przekonanie, że hormony odgrywają pewną rolę w jej rozwoju.

Uważa się, że genetyka odgrywa rolę w rozwoju cellulitu u kobiet. Kobiety, które przeszły menopauzę i mają niski wskaźnik masy ciała, są bardziej narażone na rozwój cellulitu. Wiąże się to również z niewielką nadwagą lub otyłością. Wraz z wiekiem kobiet występuje tendencja do zmniejszania się liczby komórek tłuszczowych w ciele, ale nie ma jasnych dowodów na to, dlaczego tak się dzieje.

Innym powodem, dla którego kobiety są bardziej podatne na rozwój cellulitu, jest to, że skóra na obszarach ciała podatnych na cellulit jest zwykle grubsza niż reszta skóry w tych samych obszarach. Kobiety mają zwykle znacznie grubszą skórę na udach, pośladkach i brzuchu niż gdzie indziej. Ta pogrubiona skóra jeszcze bardziej ułatwia rozwój cellulitu, ponieważ uwięzione pod nią komórki tłuszczowe zaczynają zwiększać swoją objętość. Uważa się, że może to być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Dlatego kobiety pięciokrotnie częściej niż mężczyźni mają cellulit.

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn cellulitu, ale żadna nie została jeszcze udowodniona. Jest to coś, na co naukowcy ciężko pracują, aby znaleźć odpowiedź. Najlepszą radą, jaką możesz zastosować w tym temacie, jest zdrowe odżywianie i ćwiczenia, jeśli chcesz uniknąć przerażających guzków cellulitu. Dostępne są również balsamy i kremy, które twierdzą, że dają wiele rezultatów, ale jeśli chodzi o prawdziwy powód, dla którego kobiety częściej mają cellulit, nikt tak naprawdę nie wie.