Dlaczego rozstępy tworzą się na ramionach

Istnieje kilka różnych powodów, dla których rozstępy tworzą się na ramionach. Są to: przyrost masy ciała, hormony, elastyczność skóry i blizny. Dowiedz się więcej na temat przyczyn i sposobów zapobiegania rozstępom. Ostatecznie, będziesz w stanie pozbyć się ich i zapobiec ich powrotowi. Nie ma jednak żadnych gwarancji.

Elastyczność skóry

Rozstępy są spowodowane szybkim rozciąganiem się skóry. Jest to naturalny proces, a zakres rozstępów różni się w zależności od osoby i tego, jak bardzo skóra jest obciążona. Poziom hormonu stresu – kortyzolu – również może mieć wpływ na rozwój rozstępów. Jest on produkowany przez nadnercza i osłabia elastyczność skóry.

W zdrowej ludzkiej skórze kolagen i elastyna są obecne w obfitości. Te dwa białka nadają skórze strukturę i sprawiają, że jest ona elastyczna. Kiedy te białka są uszczuplone lub zniszczone zbyt szybko, skóra stanie się rozciągnięta i pokaże charakterystyczne białe lub różowe ślady. Jeśli masz zaburzenie skóry, które powoduje, że masz rozstępy, należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania możliwych zabiegów.

Miejscowe leczenie kwasem hialuronowym lub tretinoiną może pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów we wczesnym stadium. Chociaż żaden z tych zabiegów nie jest trwałym rozwiązaniem, mogą one pomóc przywrócić elastyczność skóry. W niektórych przypadkach profesjonalna procedura, taka jak terapia laserowa, może pomóc zmniejszyć wygląd starych rozstępów.

Choć osoba może być genetycznie predysponowana do posiadania rozstępów, najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka ich powstania jest przyjęcie dobrych nawyków w zakresie pielęgnacji skóry. Dobrze zbilansowana dieta i pozostawanie przy zdrowej wadze pomoże utrzymać skórę nawilżoną i zapobiegnie jej rozciąganiu i rozdarciu.

Przyrost masy ciała

Istnieje kilka powodów, dla których mogą pojawić się rozstępy na ramionach. Jednym z nich jest nagły przyrost lub utrata wagi, co może spowodować rozciągnięcie skóry poza granice jej elastyczności. Inne czynniki również mogą przyczynić się do pojawienia się rozstępów, w tym genetyka i zaburzenia skóry. Niezależnie od przyczyny, istnieje szereg środków zapobiegawczych, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie przyczyny powstawania rozstępów. Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągania się skóry, rozrywając jej wewnętrzne warstwy. Skutkuje to powstaniem linii lub pasków, które wyglądają nieestetycznie i mogą nawet wpłynąć na Twoją samoocenę. Dlatego wszelkie zmiany w samopoczuciu, pewności siebie czy wyglądzie fizycznym powinnaś omówić z lekarzem. Jeśli rozstępy utrzymują się, mogą być oznaką poważniejszego stanu.

Ciąża to czas, w którym prawdopodobnie przybierzesz trochę na wadze. Jest to normalne, ale ważne jest, aby upewnić się, że przybierasz na wadze stopniowo. Najlepiej jest zwiększać wagę powoli i stopniowo, aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów. Ważne jest, aby pamiętać, że twoja skóra będzie się szybko rozciągać podczas ciąży. Może to wpłynąć na wygląd twoich ramion.

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć szanse na rozwój rozstępów. Musisz również unikać jedzenia zbyt dużej ilości cukru. Cukier może powodować rozpadanie się skóry i tworzenie rozstępów. Nadmiar cukru w organizmie uszkadza kolagen, który sprzyja elastyczności.

Poziom hormonów

Rozstępy są spowodowane nagłymi zmianami w elastyczności skóry. U kobiet zmiany te są spowodowane ciążą, natomiast u mężczyzn rozstępy mogą pojawić się podczas gwałtownego przyrostu masy ciała lub utraty wagi. Zmiany te wpływają również na poziom hormonów, które jak wiadomo powodują pojawienie się rozstępów. Lekarz może zdiagnozować ten stan poprzez inspekcję skóry i zbadanie historii i historii medycznej osoby dotkniętej chorobą. Będzie pytał o oznaki i objawy stanu i wszelkie leki, które pacjent przyjmuje. On lub ona będzie również chciał wiedzieć o wszelkich istniejących warunkach medycznych, które mogą mieć wpływ na rozstępy.

Jedną z przyczyn rozstępów jest wzrost kortyzonu, hormonu produkowanego przez nadnercza. Kortyzon jest potrzebny organizmowi do zarządzania stanem zapalnym, ale zbyt duża jego ilość może prowadzić do utraty elastyczności skóry. Im cieńsza skóra, tym większe ryzyko wystąpienia rozstępów.

Inne czynniki, które mogą powodować rozstępy obejmują warunki genetyczne, takie jak zespół Ehlersa-Danlosa, który wpływa na tkankę łączną i powoduje spadek kolagenu, który wspiera skórę. Jeśli podejrzewasz, że masz takie schorzenia, najlepiej porozmawiać z lekarzem i poszukać leczenia. Niektóre rozstępy mogą zniknąć na własną rękę po czasie, ale większość jest trwała.

Laseroterapia to kolejna opcja leczenia rozstępów. Polega ona na tworzeniu maleńkich nakłuć w powierzchni skóry. Zabieg zachęca naturalną odpowiedź leczniczą organizmu do stymulowania poziomu kolagenu i elastyny. Efekty uboczne tej procedury są zazwyczaj niewielkie i znikają w ciągu kilku godzin. Jednak zabiegi laserowe mogą nie być właściwą opcją dla wszystkich ludzi. Dermatolog może dokonać właściwej rekomendacji dla Ciebie.

Blizny

Jeśli martwisz się o wygląd swoich ramion, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować wygląd swoich blizn. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie dotkniętego obszaru łagodnym mydłem i poklepanie go do sucha. Następnie, należy zastosować krem nawilżający dwa razy dziennie. Dobry krem, który działa dobrze na rozstępy i blizny powinien zawierać naturalne oleje. Możesz użyć oleju z witaminą E, Bio Oil lub mieszanki olejów.

Występowanie rozstępów na ramionach może być bardzo kłopotliwe i sprawić, że osoba będzie odczuwała dyskomfort. Ważne jest, aby uzyskać wsparcie od lekarza, który specjalizuje się w leczeniu tego typu blizn. Blizny, które zaczynają się czerwone często zanikają do bladego, płaskiego wyglądu z czasem. Dokładny typ blizny, którą masz, określi, jak długo trwa gojenie.

Generalnie, włókna skóry, które dają skórze jędrność i elastyczność są uszkodzone, gdy ciało szybko rośnie. Gdy tak się dzieje, włókna skóry ulegają rozerwaniu. Te “rozstępy” znane są jako striae rubrae i mogą pojawić się w kolorze czerwonym, fioletowym, niebieskim lub białym. Mogą być również widoczne podczas ciąży lub gdy ciało przechodzi gwałtowne zmiany wagi.

Choć dokładna przyczyna rozstępów nie jest znana, genetyka może odgrywać rolę w wyglądzie i nasileniu twoich rozstępów. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozstępy niż inni, a genetyka ma tendencję do występowania w rodzinach. Ponadto, niektóre choroby mogą wpływać na produkcję nadnerczy. Na przykład, osoby z zespołem Cushinga często mają szybki przyrost masy ciała i elastyczności skóry, co może prowadzić do rozstępów.

Głównym celem leczenia rozstępów jest wyeliminowanie podstawowych blizn. Dobre leczenie odbuduje zdrowe tkanki skóry pod blizną i poprawi jej wygląd. Możesz również rozważyć zabiegi laserowe.

.