Jak powstaje cellulit

Cellulit to stan, w którym skóra ma dołeczki lub grudki. Występuje powszechnie w okolicach brzucha, pośladków i bioder. Nieleczony może stać się bolesny. Przyczyną cellulitu jest słabe krążenie i nadmierne zatrzymywanie płynów.

Cellulit jest powszechnym problemem, który dotyka kobiet bardziej niż mężczyzn. Tłuszcz pod skórą ciągnie na tkanki łączne, tworząc dołeczki na powierzchni. Stan ten dotyka około 80 procent kobiet. Chociaż nie jest szkodliwy, może być bolesny. Na szczęście, stan ten można leczyć za pomocą odpowiednich procedur.

Cellulitowi często towarzyszą inne objawy. Może to być spowodowane starzeniem się, ciążą, lub dojrzewaniem. Cellulit może być oznaką większego problemu, takiego jak choroba serca. Jeśli uważasz, że masz skłonności do tego stanu, skonsultuj się z lekarzem jak najwcześniej. Będzie ona w stanie pomóc Ci określić najlepsze leczenie dla Twoich obszarów podatnych na cellulit.

Co więcej, istnieją czynniki genetyczne, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu. Osoby z rodzinną historią cellulitu są bardziej narażone na jego rozwój. Ale nawet jeśli nie odziedziczysz cellulitu, niezdrowe nawyki żywieniowe mogą się do niego przyczynić. Żywność, która powoduje stan zapalny i toksyny, może zwiększyć rozmiar komórek tłuszczowych. To może spowolnić drenaż limfatyczny i przyczynić się do rozpadu kolagenu i elastyny.

Kobiety są bardziej narażone na rozwój cellulitu niż mężczyźni. Cellulit jest spowodowany przez pasma łączne pomiędzy skórą a głębokimi warstwami mięśni. U kobiet pasma te przebiegają równolegle do siebie. Ten rodzaj pasma lepiej uwidacznia pucowanie niż pasmo przebiegające w poprzek. Dodatkowo wyższy poziom estrogenów może przyczyniać się do powstawania cellulitu.

Najbardziej widoczną formą cellulitu jest cellulit obrzękowy. Jest on bolesny i może zmieniać kształt nóg. Najczęściej zauważalny jest na udach i kolanach. Stan ten jest niezwykle bolesny, choć jest rzadki i występuje głównie u kobiet w średnim wieku.

Na szczęście istnieją zabiegi na cellulit, które mogą zmniejszyć jego wygląd. Lekarz może wykonać zabieg zwany subcision, który polega na wprowadzeniu sondy pod skórę w celu rozbicia złogów tłuszczowych znajdujących się poniżej. Laseroterapia może również zagęścić skórę, zmniejszając wygląd cellulitu pod nią. Wyniki są widoczne przez okres do dwóch lat.

Lekarz powinien wykonać każdą procedurę spalania cellulitu. Cellulit jest kosmetycznym schorzeniem skóry i powinien być leczony tylko przez wykwalifikowanego pracownika medycznego. Możliwe jest jednak naturalne zmniejszenie jego wyglądu przy zachowaniu zdrowego stylu życia. Dieta bogata w owoce, warzywa i chude białka pomoże zmniejszyć wygląd cellulitu.

Kilka urządzeń zatwierdzonych przez FDA jest dostępnych w celu zmniejszenia wyglądu cellulitu. Należą do nich TriActive, który łączy ssanie i terapię laserem niskopoziomowym. Inną opcją jest Velasmooth/Velashape, który wykorzystuje ręczną stymulację za pomocą wałków i ssania. Procedura trwa kilka sesji i wymaga zabiegów podtrzymujących.

Opcje leczenia

Różne opcje leczenia cellulitu na rynku mogą pomóc w pozbyciu się tej nieestetycznej skazy. Zabiegi te obejmują mezoterapię, która polega na wstrzykiwaniu enzymów, ziół, witamin, minerałów, hormonów i innych substancji w obszary ciała podatne na cellulit. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut i jest bezbolesny.

Cellulit występuje, gdy komórki tłuszczowe nie są prawidłowo restrukturyzowane. Skutkuje to powstawaniem dołeczków i wgłębień w skórze. Najpopularniejszą opcją leczenia cellulitu są lasery. Zabiegi laserowe są skuteczne i mogą pomóc w utracie kilku kilogramów. Procedura ta jest uważana za bardzo skuteczny sposób na pozbycie się cellulitu.

Ręczna subcision to kolejna opcja leczenia cellulitu. Podczas tej procedury, zdrętwiałeś dotknięty obszar z miejscowym środkiem znieczulającym. Igła (18 G) jest wprowadzana przez skórę i używana do uwolnienia włóknistych sznurów, które powodują cellulit. Jednak ręczna subcision ma skutki uboczne, w tym ból, siniaki i obrzęk.

Medyczne zabiegi na cellulit obejmują liposukcję, zabiegi laserowe i napinanie skóry. Te opcje mogą być pokryte przez ubezpieczenie zdrowotne, ale mogą również mieć skutki uboczne. Zanim wybierzesz zabieg na cellulit, zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, czy jest on dla Ciebie odpowiedni. Ważne jest również, aby wybrać lekarza, który jest doświadczony i przeszkolony w leczeniu cellulitu.

Laserowe zabiegi na cellulit obejmują Cellulaze i iPL (leczenie laserem na podczerwień). Te zabiegi laserowe sever włókniste pasma pod powierzchnią skóry, i poprawić grubość i elastyczność skóry. Jednak te zabiegi laserowe są drogie i wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji.

Oprócz zabiegów laserowych, zatwierdzona przez FDA procedura Cellfina celuje w leżące u podstaw pasma, aby poprawić wygląd cellulitu. Jest to minimalnie inwazyjna procedura i może poprawić wygląd cellulitu na okres do dwóch lat. Inną opcją jest ręczne urządzenie, które delikatnie zasysa skórę i przecina leżące pod nią pasma, nie powodując żadnych szkód dla otaczającej tkanki. Pojedyncza sesja może leczyć dwadzieścia lub trzydzieści dołeczków cellulitu.

Liposukcja to kolejna opcja leczenia cellulitu. Może usunąć komórki tłuszczowe, choć może nie poprawić ogólnego wyglądu cellulitu. Innym nieinwazyjnym zabiegiem jest kriolipoliza, która zamraża komórki tłuszczowe. Kriolipoliza jest skuteczna w przypadku małych obszarów tłuszczu, ale nie rozwiązuje całego problemu cellulitu. Inną opcją jest mezoterapia, która polega na serii zastrzyków w obszarze podatnym na cellulit. Podczas tej procedury, różne substancje są wstrzykiwane w obszar cellulitu. Każdy praktyk będzie używał innej mieszanki składników.

Kremy miejscowe mogą również pomóc w poprawie wyglądu cellulitu. Kremy te zawierają składniki takie jak kofeina, aminofilina i retinole. Składniki te pomagają poprawić krążenie i przepływ krwi w skórze, a także mogą pomóc wygładzić szorstką teksturę cellulitu.

Składnik genetyczny

Cellulit jest powszechnym problemem, który dotyka około osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent kobiet po okresie dojrzewania. Nie ma wyraźnej przyczyny tego stanu, ale uważa się, że ma on komponent genetyczny. Co ciekawe, mężczyźni nie wydają się być tak podatne na warunek, choć tych z warunkami niedoboru androgenów, takich jak zespół Klinefeltera lub hipogonadyzm są bardziej podatne na cellulit. Nawet tak, mężczyźni, którzy otrzymują terapię estrogenową mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia cellulitu.

Niektóre badania sugerują, że pewne geny są zaangażowane w rozwój cellulitu, choć nie zostały jeszcze potwierdzone. Badania genetyczne mogą zidentyfikować warianty genów, które powodują cellulit u podatnych osób. Ten test, który może być kosztowny, może pomóc określić, czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju cellulitu.

Istnieje kilka innych czynników, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu, w tym płeć, rasa i biotyp. Brak aktywności fizycznej może również zwiększyć ryzyko wystąpienia cellulitu. Ćwiczenia mogą poprawić wygląd cellulitu, ale jest mało prawdopodobne, aby wyeliminować cały cellulit. Ponadto, stresujący tryb życia może przyczynić się do nagromadzenia katecholamin, które są związane z cellulitem.

Chociaż genetyczny komponent cellulitu nie został jeszcze potwierdzony, badania pokazują, że hormony mogą również odgrywać rolę w rozwoju cellulitu. Hormony takie jak estrogen wpływają na przepływ krwi do tkanki łącznej pod skórą, co powoduje mniejszą produkcję kolagenu. Poziom estrogenu powoduje, że komórki tłuszczowe powiększają się i zaczynają wystawać przez kolagen. Komórki tłuszczowe będą również ostatecznie skutkować cellulitem.

Monitoring cellulitu pokazuje, że włókna kolagenowe są ułożone inaczej u mężczyzn i kobiet. MRI pokazuje również różnice w wielkości płatów tłuszczowych u mężczyzn i kobiet. Te płaty zawierają więcej tłuszczu i są zdefiniowane przez przegrody kolagenowe. Dodatkowo adipocyty mają inną konformację anatomiczną w porównaniu z męską tkanką podskórną.

Kobiety są bardziej podatne na cellulit niż mężczyźni. Pasma łącznotkankowe, które łączą skórę z głębokimi warstwami mięśni, są u kobiet równoległe, przez co lepiej uwidaczniają pucowanie niż pasma krzyżowe. Wyższy poziom estrogenu w organizmie kobiety może odgrywać rolę w rozwoju cellulitu.

Pomimo faktu, że geny odgrywają rolę w rozwoju cellulitu, zdrowa dieta, ćwiczenia i zdrowy styl życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko jego rozwoju. Włączenie niskotłuszczowej diety i ćwiczeń aerobowych do codziennej rutyny może pomóc Ci uniknąć cellulitu. Ćwiczenia pomogą również spalić tłuszcz i toksyny w Twoim ciele, zmniejszając wygląd cellulitu.

Jak powstaje cellulit

Chociaż genetyka może odgrywać rolę w rozwoju cellulitu, dieta, ćwiczenia i utrzymanie prawidłowej wagi są również kluczowymi czynnikami. Jeśli zastanawiałeś się, jak występuje cellulit, przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec powstawaniu tego nieestetycznego stanu. Cellulit jest spowodowany nadmiernym naciskiem tłuszczu na tkankę włóknistą.

Cellulit jest spowodowany nadmiernym naciskiem tłuszczu na tkankę włóknistą

Cellulit jest spowodowany nadmiernym naciskiem tłuszczu na tkankę włóknistą pod skórą. Nie jest to choroba, ale nieprawidłowa zmiana skóry. Stan ten jest zwykle opisywany jako „skórka pomarańczowa”, „materac” lub „wgłębienie”. Cellulit to powszechny problem, który dotyka 85% kobiet po okresie dojrzewania. Jest również powszechny u mężczyzn, ale nie tak powszechny jak u kobiet. Uważa się, że cellulit występuje w rodzinach.

Nadmiar tłuszczu wypycha się na tkankę włóknistą, powodując wgłębienie w skórze. To powoduje, że skóra wydaje się nierówna. Wiąże się również z ciążą i karmieniem piersią. Chociaż większość ludzi kojarzy cellulit z udami, może on również wpływać na pośladki i biodra. Niestety cellulit jest często trudny do wyleczenia. Główną przyczyną jest interakcja komórek tłuszczowych z tkanką łączną. Uważa się, że hormony, takie jak estrogen, prolaktyna i hormony tarczycy, odgrywają rolę w tworzeniu cellulitu.

Cellulit pojawia się jako wgłębienia na skórze i zwykle występuje na udach i pośladkach. Jest to spowodowane nadmiernym naciskiem tłuszczu na tkankę łączną i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Chociaż utrata wagi może zmniejszyć cellulit, nie jest to pewne rozwiązanie tego stanu.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na redukcję cellulitu. Możesz spróbować zmienić dietę i styl życia, aby zmniejszyć ilość noszonego tłuszczu. Nawet jeśli nie masz nadwagi, możesz zredukować cellulit dzięki kilku prostym zmianom stylu życia. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, jak zredukować cellulit. Najskuteczniejszym sposobem leczenia cellulitu jest połączenie ćwiczeń i zmiany stylu życia.

Chociaż cellulit nie jest poważnym schorzeniem, może wpływać na twoją pewność siebie. Wygląda jak pofałdowana, grudkowata skóra, którą można zobaczyć, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. Zwykle występuje na pośladkach, udach i brzuchu. Podczas siedzenia na skórze mogą pojawiać się wgłębienia lub głębokie szczyty. Jeśli chcesz na dobre pozbyć się cellulitu, ważne jest, aby zająć się przyczyną tego stanu.

Z pojawieniem się cellulitu wiąże się kilka odmian genetycznych. Jednym z nich jest ACE, a drugim HIF1A. Jeśli masz jedną z tych odmian genów, masz większe ryzyko rozwoju ciężkiego cellulitu. Genetyka wpływa również na to, jak twoje ciało rozprowadza tłuszcz pod skórą.

To nie jest objaw otyłości

Chociaż prawdą jest, że niektóre kobiety są genetycznie bardziej podatne na cellulit niż inne, ten stan nie zawsze jest oznaką otyłości. Genetyka i styl życia odgrywają dużą rolę, podobnie jak utrzymanie zdrowej masy ciała. Niektórym kobietom wystarczy zrzucenie zbędnych kilogramów, aby zredukować cellulit.

Cellulit pojawia się, gdy leżące pod nim złogi tłuszczu przepychają się przez tkankę łączną, tworząc nierówny wygląd skóry. Jest to najbardziej widoczne w newralgicznych miejscach i może być spowodowane hormonami, brakiem ruchu i słabym krążeniem. Ponadto niektórzy noszą obcisłą bieliznę, która ogranicza przepływ krwi.

Cellulit to problem kosmetyczny spowodowany różnymi czynnikami, w tym wiekiem, hormonami i genetyką. Dobry program treningowy może pomóc zredukować cellulit. A zdrowa dieta i styl życia mogą poprawić metabolizm i zapobiegać tworzeniu się cellulitu. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w diecie lub rutynie ćwiczeń. Możliwości jest wiele, a właściwa diagnoza to jedyny sposób na trwałe pozbycie się cellulitu.

Niektóre z przyczyn cellulitu są genetyczne i wynikają z chemii kobiecego ciała. Najczęstszą przyczyną jest otyłość, ale nie jest to jedyny czynnik. Cellulit to także skutek zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych, takich jak siedzący tryb życia czy ciąża. Wynikające z tego zmiany powodują, że przegrody lub kieszenie tłuszczu stają się grube i zniekształcone. Rezultatem jest grudkowaty, wgłębiony wygląd, któremu często towarzyszy wgłębienie skóry.

Cellulit to powszechna choroba skóry, która dotyka nawet 90 procent kobiet. Jest uważany za normalny i powszechny, ale nie jest oznaką nadwagi lub otyłości. Gdy włókna łączne łączące skórę z mięśniami ciągną skórę w górę iw dół, tworzy to wgłębienia na skórze. Ten stan skóry dotyczy kobiet i mężczyzn o różnych kształtach i rozmiarach.

Chociaż cellulit nie jest oznaką otyłości, wpływa na ogólny stan zdrowia i wygląd. Charakteryzuje się grudkowatą, wgłębioną skórą, która może być widoczna przez cały czas lub tylko po dotknięciu. Choroba najczęściej występuje w udach, pośladkach i biodrach. Cellulit najczęściej występuje u kobiet, ale może również dotyczyć mężczyzn. Może to sprawić, że te obszary będą wyglądać mniej atrakcyjnie. Jeśli obawiasz się cellulitu, skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek kroków, aby go zredukować.

Zabiegi

Karboksyterapia to nieinwazyjny zabieg, który może zmniejszyć widoczność cellulitu i rozstępów. Technika ta wykorzystuje wstrzykiwanie dwutlenku węgla pod tkankę podskórną w celu zwiększenia przepływu krwi do leczonego obszaru i zwiększenia obrotu komórek skóry. Chociaż ta technika wiąże się z pewnym ryzykiem, wyniki są długotrwałe i mogą zmniejszyć wgłębienia na ciele.

Zabiegi na cellulit różnią się w zależności od osoby i mogą obejmować wiele metod. Wiele osób stosuje kremy dostępne bez recepty w celu zmniejszenia wyglądu cellulitu, ale dostępne są również kremy na receptę i zabiegi, które może wykonać lekarz lub dermatolog. Przed wyborem zabiegu zaleca się wykonanie skórnego testu płatkowego, aby upewnić się, że nie reaguje z innymi lekami lub chorobami skóry.

W leczeniu cellulitu można również zastosować zabieg laserowy lub podcięcie. Minimalnie inwazyjna procedura wykorzystująca technologię Cynosure(r), która rozbija włókniste pasma pod powierzchnią skóry, aby poprawić teksturę i koloryt skóry. Oprócz redukcji cellulitu, zabieg wspomaga również produkcję kolagenu.

Nieinwazyjne opcje obejmują Thermage (r) i CoolSculpting (qWO). Dr Green może zalecić kombinację dwóch procedur w zależności od rodzaju cellulitu, który masz. W swoim gabinecie stosuje wiele różnych zabiegów i może łączyć kilka, aby osiągnąć najlepsze efekty. Rezultaty tych zabiegów utrzymają się przez kilka miesięcy, więc dla uzyskania optymalnych rezultatów będziesz musiała je regularnie powtarzać.

Operacja jest opcją w przypadku ciężkich przypadków cellulitu. Ta zatwierdzona przez FDA operacja celuje w złogi tłuszczu pod skórą i przecina twarde pasma, które są odpowiedzialne za wygląd grudkowatej skóry. Zabieg ten nie jest odpowiedni dla wszystkich, ale jest zalecany dla niektórych pacjentów. Ważne jest, aby wybrać do zabiegu chirurga plastycznego posiadającego certyfikat zarządu, ponieważ może nie być odpowiedni dla wszystkich.

Innym popularnym zabiegiem jest endermologia. Ta procedura polega na użyciu ręcznego urządzenia, które ma na celu rozbicie wgłębień w skórze spowodowanych cellulitem. Zabieg tonizuje i napina skórę. Procedura wymaga kilku sesji, aby zobaczyć zauważalne wyniki i może powodować siniaki.

Zapobieganie

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania cellulitowi jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularna zmiana diety i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zminimalizować pojawienie się cellulitu. Możesz również wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie, aby zmienić kształt mięśni leżących pod spodem, tak aby cellulit był mniej zauważalny. Powinieneś również zadbać o nawodnienie organizmu odpowiednią ilością wody. Dobra dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa. Unikaj przetworzonej żywności i cukru. Wprowadzając te zmiany, nie tylko zmniejszysz widoczność cellulitu, ale również poczujesz się lepiej.

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia cellulitu. Jest to spowodowane kombinacją czynników, w tym hormonów i zmian w ukrwieniu. W efekcie komórki tłuszczowe stają się większe i liczniejsze, co powoduje nierównomierny wygląd. Cellulit zwykle występuje na udach, pośladkach i brzuchu. Podczas gdy mężczyźni i kobiety są równie podatni na ten problem, stan ten występuje częściej u kobiet.

Dodanie diety bogatej w białko do codziennej diety może pomóc zredukować cellulit. Białko pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi i zapobiega wzrostowi komórek tłuszczowych. Dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe może również być korzystna w zmniejszaniu cellulitu. Spożywanie diety bogatej w błonnik może również zmniejszyć ryzyko cellulitu.

Oprócz zmiany diety należy zwiększyć aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna pomoże w poprawie krążenia i zmniejszeniu wyglądu cellulitu. Dodając do swojej codziennej diety odpowiednie pokarmy i napoje, możesz znacząco wpłynąć na wygląd cellulitu. Chociaż cellulit jest stanem niepożądanym, można mu zapobiec. Klinika Mayo zaleca zdrową dietę i zdrową wagę. Sugeruje również noszenie bielizny, która nie ogranicza krążenia.

Badania wykazały, że 90% dojrzałych kobiet dotkniętych jest cellulitem, formą przebarwień skóry, która powoduje pojawienie się wgłębień na ciele. Chorobie zwykle towarzyszy obrzęk, miejscowe zaburzenia mikrokrążenia i zmniejszona elastyczność skóry. Ważne jest, aby zająć się tymi problemami wcześnie, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu cellulitowi i poprawie jakości życia kobiety.