Zrozumienie, jak wyglądają rozstępy i jak się ich pozbyć

rozstępy to małe, wgłębione smugi na skórze. Ich kolor może być czerwony, fioletowy lub ciemniejszy niż naturalny kolor skóry. Mogą również zanikać z upływem czasu. Ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak się ich pozbyć. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, ważne jest, aby zrozumieć, jak wyglądają rozstępy i jak są spowodowane.

Mogą być czerwonawe lub fioletowe

Rozstępy występują w wielu różnych kolorach i wzorach. Niektóre są czerwono-fioletowe, podczas gdy inne są prawie bezbarwne. Niezależnie od koloru, wszystkie są oznaką reakcji organizmu na szybki wzrost i zmiany. Rozstępy powstają, gdy elastyczność skóry nie nadąża za zmieniającym się kształtem ciała. Dzieje się tak zazwyczaj podczas ciąży lub w czasie szybkiego przyrostu masy ciała.

Gdy skóra jest zbytnio rozciągnięta, może to spowodować uszkodzenie tkanek łącznych pod skórą. Tkanki te składają się z kolagenu, który naturalnie występuje w naszej skórze. Gdy kolagen nie występuje w odpowiedniej ilości, tkanki mogą pękać. Ostatecznie, skóra próbuje zaoferować wsparcie dla osłabionych tkanek łącznych, tworząc bliznę.

Dobrą wiadomością jest to, że czerwonawe i fioletowe rozstępy mogą być leczone. W niektórych przypadkach, leczenie może nawet być w stanie zapobiec ich powrotu. Istnieją różne rodzaje zabiegów laserowych dostępnych dla rozstępów. Niektóre z nich są nieinwazyjne i mają niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jednakże, jeśli rozważasz leczenie laserowe dla rozstępów, zawsze należy skonsultować się z ginekologiem najpierw przed rozpoczęciem procedury.

W przypadku, że nie jesteś wygodny z miejscowych zabiegów, można spróbować procedur in-office. Procedury te są ogólnie bezpieczne, choć ryzyko związane z nimi jest wyższe niż te z zabiegów miejscowych. Aby uzyskać więcej informacji, należy również skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem. Będą oni mogli polecić zabieg, który odpowiada Twoim potrzebom.

Żel aloesowy jest doskonałym wyborem w leczeniu rozstępów. Pomaga naprawić uszkodzenia skóry, stymuluje krążenie i zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Ma również silne właściwości przeciwutleniające, które pomagają w gojeniu.

Mogą być ciemniejsze niż zwykły kolor skóry

Kobiety często dostają rozstępy, które są ciemniejsze niż normalny kolor skóry, a te mają tendencję do bycia bardziej widocznymi. Kobiety w ciąży są bardziej skłonne do posiadania równoległych rozstępów, ponieważ włókna elastyny są osłabione. Kobiety w ciąży są również bardziej narażone na powstawanie rozstępów równoległych niż prostopadłych. W większości przypadków rozstępy nabyte podczas ciąży bledną po porodzie, choć mogą pozostać na stałe na skórze.

Rozstępy przybierają również różne kolory w zależności od ich lokalizacji na ciele i wieku. Nowszy zestaw rozstępów może być głęboko czerwony kolor, a te, które pojawiają się na ciemniejszej skórze może pojawić się plamki i zły. We wczesnych etapach, czerwone rozstępy mogą być podniesione i swędzenie, i będzie stopniowo zmieniać kolor na srebrny, szary, lub biały.

Choć najczęstszą przyczyną rozstępów jest nagły wzrost lub przyrost masy ciała, problemy skórne mogą również powodować rozstępy. Rzadkie warunki medyczne mogą również powodować zmiany fizyczne, takie jak zespół Marfana, zespół Ehlersa-Danlosa lub problemy z nadnerczami. Jeśli masz któryś z tych stanów, szukaj pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe.

Mogą zanikać z czasem

Rozstępy nie znikną natychmiast, ale mogą zanikać z czasem. Proces zanikania może trwać od sześciu miesięcy do lat, w zależności od rodzaju i nasilenia rozstępów. Zanikanie ciemnych rozstępów może trwać do dwunastu miesięcy, a w przypadku jaśniejszych odcieni nawet do dwóch lat. Jeśli jednak chcesz zapobiec rozstępom zanim się pojawią, możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, musisz utrzymać zdrową wagę. To zmniejszy ryzyko ich rozwoju, a Twój lekarz może pomóc Ci w zarządzaniu wagą.

Inną skuteczną metodą jest stosowanie produktów miejscowych, które zawierają retinol. Produkty te pomagają wygładzić skórę i zanikają rozstępy. Są łatwe do zastosowania i wymagają jedynie trzech aplikacji w tygodniu. Możesz stosować kremy z retinolem co noc lub dwa lub trzy razy w tygodniu. Dermatolog może również zalecić chirurgię kosmetyczną lub zabiegi laserowe w celu leczenia rozstępów.

Ale nie ma trwałego lekarstwa na rozstępy, mają one tendencję do zaniku z czasem. W końcu stają się mniej widoczne, więc powinnaś zakryć je tak bardzo, jak to tylko możliwe. Możesz również zmienić sposób myślenia, aby nie myśleć o swoich rozstępach jako o trwałych. Powinnaś nosić odpowiednie ubrania, aby je ukryć i unikać wystawiania ich na słońce.

Podczas ciąży, kobiety w ciąży są bardziej podatne na uzyskanie rozstępów na brzuchu. Mogą one również rozwijać rozstępy na plecach podczas szybkiego wzrostu. Jeśli masz szczęście, Twoje rozstępy z czasem całkowicie znikną, jeśli przyczyny rozciągnięcia ustąpią.

Mogą być spowodowane przyrostem masy ciała

Ciąża to czas szybkiego przyrostu masy ciała, a wiele kobiet doświadczy rozstępów na swojej skórze. Niektóre z tych rozstępów są spowodowane szybkim przyrostem wagi, a niektóre są spowodowane stopniowym przyrostem wagi. Tak czy inaczej, przyrost wagi podczas ciąży jest normalny. Jeśli jesz wystarczająco dużo podczas ciąży, aby utrzymać zdrową wagę, rozstępy nie pojawią się. Jednakże, jeśli doświadczasz uporczywych rozstępów podczas ciąży, może być dobrym pomysłem, aby skonsultować się z dostawcą usług medycznych.

Przyrost masy ciała jest kolejną częstą przyczyną rozstępów i może wystąpić w każdej części ciała. Niektóre wspólne obszary, gdzie rozstępy mogą pojawić się obejmują pośladki, brzuch, górne ramiona, uda i biodra. Jest to spowodowane uszkodzeniami, jakie waga powoduje na skórze. Ważne jest, aby zapewnić skórze środowisko pielęgnacyjne w tym czasie, ponieważ może to zachęcić do produkcji kolagenu i pomóc warstwom skórnym odbudować wilgoć i elastyczność.

Choć może być kuszące, aby spróbować pozbyć się rozstępów po utracie wagi, nie ma sprawdzonego sposobu, aby trwale je wyeliminować. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju tych rozstępów jest picie dużej ilości wody. Pomoże to utrzymać nawilżenie skóry, zapobiegając uszkodzeniom, które powstają, gdy skóra się rozciąga. Oprócz wody, spożywanie diety bogatej w witaminę C i cynk może również pomóc w zapobieganiu powstawania rozstępów.

Rozstępy mogą być spowodowane przez wiele innych warunków. Istnieją pewne zaburzenia genetyczne, które mogą przyczynić się do tych warunków. Na przykład, osoba z zespołem Ehlersa-Danlosa rozwinie miękką, kruchą skórę i może być podatna na rozstępy. Inne zaburzenie genetyczne znane jako zespół Marfana powoduje problemy z produkcją białka, które utrzymuje elastyczność tkanki skórnej. Ten stan może prowadzić do poważnych komplikacji.